Giriş Bölümü


Sunuşunuzun girişinin olabildiğince etkili olması gerekir. Çünkü etkileyici bir giriş dinleyicinin dikkatini konuya toplamasını sağlar, dinleyiciyi ve sizi rahatlatır, ne anlatılacağını önceden belirler ve mesajınızın önemini açıklar. Sunum kısa ya da uzun olsun mutlaka girişin iyi planlanması gerekir. Çünkü sunuşun başında dinleyicilerin çoğunun aklı başka yerdedir, sorunlarını düşünürler, sunuştan sonra ne yapacaklarını planlarlar, hayal kurarlar. Etkileyici bir giriş bu dağınık zihinleri toplar ve dikkatlerin size ve konuya çekilmesini sağlar. Ancak girişteki dikkat toplayıcı ifadeniz konuyla mutlaka bağdaşmalıdır. Dikkat çekmesinin yanı sıra girişiniz konunun bütünlüğü içinde bir anlam ifade etmelidir.

 

Etkileyici bir giriş şu şekillerde gerçekleştirilebilir:


Etkileyici bir giriş dikkatleri toplar, hem sizi hem de dinleyicileri rahatlatır. Girişin dikkati toplama adımından sonraki aşamaları şunlardır:

Konuyu belirleme: Konuşmacı sunumun amacını açıkça belirtmelidir.
“Bu günü bitirmeden herkes.....’yı daha iyi anlıyor olacak” ya da “Bu sunuşu dinledikten sonra, dinleyiciler.......yapabilecekler”

Konunun önemini belirtin: Sunuşun neden önemli olduğunu açıklayarak dinleyicilerin sizi neden dinlemeleri gerektiğini vurgulamalısınız. Sunulacak bilginin önemini ve değerini belirtmelisiniz. Önem cümlesi dinleyicilerin düzeyini yakalayabilmeli, dinleyenlerin bakış açısından dile getirilmelidir. “Bu sunuş çevrenizle olan iletişiminizin daha sağlıklı gerçekleşmesi için çeşitli yollar gösterecektir” gibi. 


Olumsuz Olmayın! Sıradan bir giriş yapmayın. Durumunuz ne olursa olsun, hazırlanma eksikliğinden ya da konuşma ortamının yetersizliğinden dolayı özür dilemeyin. Konuşmaya istekli ve enerjik olun. “Bugün ... hakkında konuşma yapacağım” gibi sıradan başlangıçlar yapmayın.

 

Bir sunuş için örnek giriş;
Konu başlığı: Etkili Sunuş Teknikleri
Dikkat çekici ifade: “Burada kaç kişi lezzetli yemek yapmanın sırlarını biliyor?”
Geçiş: “Etkili bir sunuş yapmak lezzetli bir yemek yapmaya benzer, ikisinin de mutfağı çok önemlidir”
Önem: “Gerek eğitim gerek iş yaşamınız boyunca, düşünce, araştırma ve çalışmalarınızı aktaracak sunuşlar hazırlamanız sizin için kaçınılmaz ”
Amaç: Bu sunuşu dinledikten sonra etkili bir sunuş hazırlamak için gereken tüm bilgileri öğrenmiş olacaksınız”