Yazdır


Başvuru Süreci
EUREKA projesi başlatmak için, EUREKA platformundaki farklı proje tiplerini gerektirdiği başvuru adımları takip edilmelidir. EUREKA programında her zaman ikili ve çoklu uluslararası projeler başlatmak mümkün iken,  küme projelerine katılmak için hedeflenen kümelerin genellikle yılda bir kez açılan çağrıları takip edilmelidir. EUROSTARS programı ise yılın belirli dönemlerinde proje çağrısına çıkmaktadır. Her bir programdan nasıl yaralanılabileceği ve başvuru aşamasında hangi adımların takip edilmesi gerektiği konularında daha detaylı bilgiler aşağıda bulunmaktadır.

 

YENİ BİR EUREKA PROJESİ BAŞLATMAK

 

1. Ar-Ge fikrinin projelendirilmesi
Firmanızın kısa ve uzun vadeli hedefleri doğrultusunda, firmanızın ihtiyaçlarına ve problemlerin araştırma ve geliştirme çalışmaları ile çözüm bulunması için fikirlerin Ar-Ge projelerine dönüştürülmesi önemlidir. Bunun için;

  • Literatür taraması
  • Pazar analizi
  • Mevcut teknolojilerin incelenmesi

adımlarının tamamlanmasının ardından Ar-Ge fikirlerinin proje yönetimi çerçevesinde ele alınarak projelendirilmesi gereklidir.
 
2. Ortak  arama
Proje fikrinizin EUREKA projesine dönüşebilmesi için, EUREKA üyesi ülkelerden en az bir ortağınızın olması gerekmektedir. Üye ülkelerdeki firmalar, üniversiteler veya araştırma enstitülerinden en az bir ortak bulmanız durumunda EUREKA başvurusu yapabilirsiniz. Proje fikriniz için ortağınız yoksa eğer, aşağıdaki ortak arama formunu doldurarak proje fikrinizi ve aradığınız ortaklar ile ilgili bilgileri bize iletebilirsiniz.

EUREKA Ortak Arama Formunun doldurulduktan sonra eureka@tubitak.gov.tr adesine gönderilmesi durumunda sizinle iletişim kurularak projeniz ile ilgili uyun ortak bulma süreci hakkında bilgilendirme yapılacaktır.

3. Proje başvuru formlarının hazırlanması
Proje  fikrinize uygun bir yabancı ortak bulunması durumunda, projeniz için destek başvurusunda bulunması sürecini başlatabilirsiniz. Proje başvurusunda bulunmak için öncelikle, EUREKA Başvuru Formunun tüm proje ortakları tarafından doldurularak imzalanması gerekmektedir.

Daha sonra projede yer alan Türk firması veya firmaları tarafından yapılacak çalışmalar için destek başvurusu yapılmalıdır. 1 Temmuz 2008 tarihinden itibaren EUREKA Programına başvurmak için http://eteydeb.tubitak.gov.tr adresinde yer alan uygulama kullanılarak proje başvuruları TÜBİTAK’a elektronik ortamda iletilmelidir.

Başlattığınız EUREKA Projesi için  1509-Uluslararası Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programına başvuru  yapılması gerekmektedir.  Sözkonusu destek programının başvuru uygulamasını ve EUREKA Başvuru Formuna ulaşmak için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiz.

 4. Değerlendirme süreci ve projenin EUREKA etiketi alması
Bir önceki aşamadaki formlar aracılığıyla başvuru yapılmasının ardından, proje başvuru TÜBİTAK tarafından değerlendirmeye tabi tutulur. Değerlendirme sonucunda projenin desteklenmesi yönünde karar verilirse, projenin destekleneceği EUREKA’ya da bildirilerek projenin EUREKA etiketi alması sağlanır.

 
Kaynak : Tübitak
 

Çelebi Eğitim Danışmanlık Mühendislik Dış Ticaret  Ltd. Şti

İncilipınar Mah. Prof. Muammer Aksoy Blv.

Nişantaşı Sok Prestij Ap. A-Blok No:5/11

Şehitkamil - Gaziantep