çelebiKOBİ ana sayfaya dön

Genel hususlar...

Site haritasına gözat...

DEVLET DESTEKLERİ ve HİBELER


Skip Navigation Links
 

ENIAC Ortak Teknoloji Girişimi (Nanoelectronics Technologies 2020)

Yazdır


ENIAC Ortak Teknoloji Girişimi ICT alanında Türk sanayi kuruluşlarının ve üniversitelerin yararlanabileceği iki adet yeni AB fon programından birisi, ENIAC Ortak Teknoloji Girişimi (Nanoelektronik-Mikroelektronik)'dir.

ENIAC'ın amacı; mikroelektronikten nanoelektroniğe devrimsel geçiş sürecini yönlendirmek, 2020 yılındaki bilgi toplumunu teknolojik olarak verimli ve ekonomik hale getirmek ve; nanoelektronik konusunda kamu ve sanayi Ar-Ge aktivitelerini stratejik araştırma planı doğrultusunda yürütmek ve koordine etmektir. Oluşturulan Stratejik Araştırma Planı doğrultusunda Ar-Ge projelerinin desteklenmesi için finansal kaynak oluşturmak amacıyla ENIAC Ortak Teknoloji Girişimi kurulmuştur.

Bu Ortak Teknoloji Girşimi kapsamında ENIAC Teknoloji Platformunun Stratejik Araştırma Gündemini temel alarak yıllık bazda çalışma programı hazırlanır ve Ar-Ge aktiviteleri açılacak çağrılar aracılığı ile sürdürülür. Bu fon programı kapsamında Türk araştırmacıların Ar-Ge masrafları Komisyon ve TÜBİTAK tarafindan karşılanacaktır ve projeler uluslararası değerlendirmeye tabi tutulacaktır.

ENIAC Ortak Teknoloji Girişimi kapsamında halihazırda bir açık çağrı bulunmaktadır. Bu çağrı kapsamında hazırlanmakta olan projeler Türk katılımcıların katılımına açıktır.  Desteklenecek olan konu başlıklarına ulaşmak için aşağıda verilen ilgili linklere tıklayınız.  Projelerin büyük konsorsiyumlardan oluşması ve 2-3 yıllık projeler olması beklenmektedir ve projelere KOBI'lerin katılımı özellikle teşvik edilmektedir.

Çağrılar ile ilgili gerekli tüm diğer belgeler aşağıda verilmektedir.

ENIAC

  1. ENIAC 2008 yılı Çalışma Programı (Annual Workprogramme 2008)
  2. ENIAC Değerlendirme Süreci Tanıtıcı Dökümanı  (Evaluation and selection procedures)
  3. ENIAC Başvuru Kılavuzu (Guide for Apllicants)
  4. ENIAC Boş Proje Şablonu
  5. ENIAC Uygunluk Kriteri Dökümanı (Eligibility criteria)

Çağrı internet sayfalasına aşağıda verilen adreslerden ulaşabilirsiniz.

http://www.eniac.eu/web/calls/call%20for%20proposals.php
Kaynak : Tübitak
  
Bu sayfa 20.06.2009 tarihinde güncellenmiş ve bugüne kadar 15530 defa okunmuştur.Editör: Dt. Aysun ÇELEBİ