çelebiKOBİ ana sayfaya dön

Genel hususlar...

Site haritasına gözat...

DEVLET DESTEKLERİ ve HİBELER


Skip Navigation Links
 

Uluslararası İlişkiler TAFTIE (The Association for Technology Implementation in Europe)

Yazdır


TAFTIE Nedir?
 

1992 yılında kurulmuş olan TAFTIE (The Association for Technology Implementation in Europe) 19 Avrupa ülkesinden 19 kuruluşun üye olduğu bir birliktir. TAFTIE üyeleri kendi ülkelerinde Endüstriyel Ar-Ge, Teknoloji Geliştirme ve İnovasyon programlarının uygulayıcısı veya yürütücüsü aracı kuruluşlardır.

TAFTIE'nin amacı üye organizasyonlar arasında tecrübe ve bilgi paylaşımını teşvik etmek ve Avrupa'da ortak programlar geliştirilmesi üzere birlikte çalışma pratiğini güçlendirmektir.  TAFTIE ulusal programlardaki en iyi uygulamaların paylaşılmasını sağlayarak üye kuruluşların kapasite ve programlarını geliştirmelerine olanak sağlamaktadır. TAFTIE'nin son yıllarda güçlenen bir rolü de Avrupa Komisyonu'na Araştırma, Teknoloji Geliştirme ve İnovasyon Politika ve Stratejileri konularında tavsiyeler geliştirmektir.

TAFTIE her yıl farklı bir üyenin başkanlığı üstlendiği dönüşümlü bir sistem ile yönetilmektedir. Üye organizasyonların eşit olarak temsil edildiği TAFTIE Yönetim Kurulu TAFTIE’nin karar verici organı niteliğindedir. Yılda bir kere toplanan kurul, yıllık faaliyet planlarını, çalışma ve görev gruplarını belirler ayrıca önceki yıllarda yapılan çalışma ve raporları değerlendirir. 

TTGV, 1997 yılı başında TAFTIE üyeliğine kabul edilmiştir. Kuruluşun diğer üyeleri ANVAR (Fransa), CDTI (İspanya), ENEA (İtalya), RCN (Norveç), SENTER (Hollanda), TEKES (Finlandiya), FFF (Avusturya), Enterprise Ireland (İrlanda), IWT (Belçika), VINNOVA (İsveç), Enterprise Estonia (Estonya), VDI/VDE (Almanya), Brussels Enterprise Agency (Belçika), KPI (Macaristan), Pera (İngiltere), Adl (Portekiz) ile üyeliğe bu yıl kabul edilen  CTI (İsviçre), RANNE (İzlanda) ve TIA (Slovenya)’dır. TTGV TAFTIE'de TÜBİTAK ve KOSGEB’i de temsil etmektedir.

TAFTIE üye kuruluşların teknik uzmanlarının katılımı ile Avrupa'nın ve üye kuruluşlarının ortak gündemine uygun konularda teknik çalışmaların yapıldığı görev gruplarını yürütmektedir. Görev grupları üretilen çalışmaları TAFTIE'nin yayınladığı raporlar ve düzenlediği seminerler ile paylaşmaktadır.

TTGV, TAFTIE 2007 yılı dönem başkanlığını Türkiye adına başarı ile üstlenmiştir.
Kaynak : TTGV
  
Bu sayfa 22.06.2009 tarihinde güncellenmiş ve bugüne kadar 12471 defa okunmuştur.Editör: Yüksek Mühendis Ömer Cengiz ÇELEBİ