çelebiKOBİ ana sayfaya dön

Genel hususlar...

Site haritasına gözat...

DEVLET DESTEKLERİ ve HİBELER


Skip Navigation Links
 

Eşleştirme Desteği

Yazdır


Bu Desteğin Amacı ve Kapsamı
Eşleştirme Merkezi Modelleri; büyük ölçekli sanayi ve ticaret işletmelerinin yaptıkları uluslararası işbirliklerini KOBİ?ler düzeyinde yaygınlaştırmayı amaçlamaktadır. İşletmelerin; ihracat, Türkiye'de ortak üretim/yatırım ve benzeri uluslararası işbirliğine yönelmeleri, uluslararası pazarlarda rekabet edebilmeleri ve pay alabilmeleri için hizmet vermek üzere çeşitli ülkelerde kurulan, uzun vadeli ticari işbirlikleri için zemin hazırlayan ve bu kapsamda faaliyet gösteren Eşleştirme Merkezleri'ne üye olan KOBİ?lere aldıkları hizmet karşılığı verilecek geri ödemesiz desteği kapsar.

Bu Destekten Beklenen Yararlar
İşletmelerin; dış ticaret, ortak üretim/yatırım ve benzeri uluslararası işbirliğine yönelmeleri, uluslararası pazarlarda rekabet edebilmeleri ve pay alabilmeleri için hizmet vermek üzere KOSGEB Eşleştirme Merkezi modelleri kapsamında yurtdışında açılan ve KOSGEB tarafından onaylanan eşleştirme merkezlerinden alacakları hizmetlere ilişkin giderlere destek verilmesidir.

Bu Destekten Kimler Yararlanabilir?
KOBİ tanımı kapsamında yer alan ve imalat sanayiinde faaliyet gösteren işletmeler

Destek Oranı ve Üst Limiti Nedir?
İşletmeler; KOSGEB'e eşleştirme desteği talebi ile başvurduğu tarihten itibaren, aşağıda belirlenen destek
üst limitlerini doldurana kadar, üyesi olduğu eşleştirme merkezleri hizmetlerinden yararlanabilirler. Ancak, işletmelere her bir eşleştirme merkezi için ödenecek en fazla destek tutarı 3.000 ( üç bin)TL'yi aşamaz.
Destek unsurları ve üst limitleri;
a) Temel hizmetler desteğinin üst limiti 250 (iki yüz elli) TL,
b) Organizasyonel hizmetler desteğinin üst limiti 1.250 (bin iki yüz elli) TL,
c) Danışmanlık hizmetleri desteğinin üst limiti 5.000 (beş bin) TL,
d) Daimi sergi/showroom hizmetleri desteğinin üst limiti 2.000 (iki bin) TL,
olmak üzere, toplam destek üst limiti 8.500 (sekiz bin beş yüz) TL olup, ekteki KOSGEB destekleri tablosunda belirtilen oranda destek verilir.

Bu fıkranın (d) bendinde belirtilen destek için, her işletmeye en fazla 6 (altı) m2 için destek verilir.

İşletmelerin ürünlerinin daimi sergi/showroom'da en az 6 (altı) ay süreyle sergilenmesi gerekmektedir.
Daimi sergi/showroom katılım ücretine; boş kapalı alan (yer) kirası, standart stand konstrüksiyon giderleri, standart stand dekorasyon giderleri, ürünlerin yurtiçindeki depo ile daimi sergi/showroom alanı arası gidiş-dönüş nakliye giderleri, ürünlerin yurtdışı indirme-depolama-yükleme giderleri, daimi sergi/showroom alanının genel güvenlik ve genel temizlik giderleri, ürünlerin gümrük işlem giderleri ve yurtdışı nakliye sigortası giderleri dahildir.(KOSGEB Bütçe kısıtları içinde; Destek Limitleri ve Destek oranlarını değiştirme yetkisini elinde tutar.)
Kaynak : KOSGEB
  
Bu sayfa 26.03.2010 tarihinde güncellenmiş ve bugüne kadar 14916 defa okunmuştur.Editör: Yüksek Mühendis Ömer Cengiz ÇELEBİ