Doküman Klasörleri

Doküman merkezinin kurallarını incele...

Kendi bilgi, belge ve bağlantılarını paylaş...

Başkaları en çok bunları okudu...

Yeni eklenen dokümanlar...

Skip Navigation Links. 
... Geri Dön

Makine İmalat Sanayi Sektör Raporu

İSO tarafından 2010 yılında yayınlanan bu rapor sektörün detaylı bir analizini veriyor.


Makine İmalat Sanayi, ülkelerin küresel güç olma hedefleri üzerinde belirleyici, önemli ve öncelikli bir sektördür. Sektör, ürettiği yatırım ve ara malları ve sunduğu hizmetler bakımından bütün öenmli sanayi kolları ile stratejik işbirliği içindedir. Makine İmalat Sanayi güçlü olan ekonomiler, imalat sanayinde de diğer ülkelere göre ayrıcı üstünlüğe sahip olmaktadırlar.
Çalışma, 7 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, sektörün tanımı ve kapsamı açıklanmış, ardından gelen üç bölümde ise sektörün genel ve alt sektörler itibariyle durum ve yapısı uluslararası karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Alt sektörler itibariyle dış ticaret gelişmeleri, toplam 21 başlık altında ayrıntılı olarak irdelenmiştir. Bir anlamda, her bir alt sektörün fotoğrafı çekilmiştir. Dördüncü bölümde, sahip olduğu ve geliştirdiği teknolojiler ile girdi sağladığı tüm sektörlerin ürünlerinin fonksiyonlarını belirleyen ve imalatını sağlayan makine sektöründe teknoloji konusu üzerinde durulmuştur. Sektör açısından kritik önem taşıyan ARGE alanındaki durum ve gelişmeler bu başlık altında özetlenmiştir. Dünya makine imalat sanayindeki gelişmeler beşinci bölümün odağındadır. Altıncı bölümde rekabet gücü analizine aittir. Yedinci ve son bölümde, oluşturulan sektör vizyonu temelinde stratejik amaçlar sıralanmış ve bu amaçlarlara ulaşabilmesi için yapılması gerekenler “politikalar” olarak önerilmiştir.

 


Kaynak: İstanbul Sanayi Odası
Bu dokümanı indirebilmek için üye girişi yapmanız gereklidir. Oturum Aç

Uyarı ! Bu alanda "kendi adınızla" doküman yayınlayabileceğinizi biliyor musunuz?
  1. Doküman paylaşım kurallarını incele...
  2. Yayınlanmak üzere bir doküman/link gönder...

Bu doküman en son 11.01.2011 tarihinde güncellenmiş ve bugüne kadar 4156 defa incelenmiştir.
İşbu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyal, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası kapsamında sanat eseri niteliğinde olup kopyalanamaz ve kullanılamaz.
Bu sitenin mali ve manevi hakları Çelebi Eğitim Danışmanlık Mühendislik Dış Ticaret Ltd. Şti.'ne aittir.