Doküman Klasörleri

Doküman merkezinin kurallarını incele...

Kendi bilgi, belge ve bağlantılarını paylaş...

Başkaları en çok bunları okudu...

Yeni eklenen dokümanlar...

Skip Navigation Links. 
... Geri Dön

Beyaz Eşya ve Elektronik Sektör Raporu

18 sayfalık bu rapor 2010 yılında yayınlanmış.


Türkiye, Avrupa’nın önde gelen beyaz eşya üreticilerinden biri konumuna gelmiştir. Senelik 25 milyon adetten fazla üretim kapasitesi ile Avrupa’da İtalya’dan sonra en büyük ikinci kapasiteye sahip olan beyaz eşya sektörü (buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve fırın imalatı) 2 milyon kişiye istihdam sağlamaktadır.1 2008 yılında Türkiye’deki beyaz eşya sektörü 8 milyar ABD doları ciroya ulaşmıştır. Hem 2008 hem de 2009’da 12 milyon adedi ihraç edilmek üzere yaklaşık 16 milyon adet üretim yapılmıştır. Beyaz eşya ihracatı, genellikle İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya gibi Avrupa ülkelerine gerçekleştirilmiştir.

Türkiye elektronik sektörü 2009 yılında 9,5 milyar ABD doları üretim hacmine ulaşarak etkileyici bir büyüme göstermiştir. 2009 yılında 4,9 milyar ABD dolarına ulaşan ihracat hacmi bu sektördeki satışların önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Aynı yıl ithalat hacmi 12,2 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

Beyaz eşya sektörü 2009 yılında küresel ekonomik krizden etkilenmiştir. Krizin etkilerinin en ağır olduğu dönem olan 2009 yılının son çeyreğinde, ihracat hacmi %25 oranında, yurt içi satışlar ise %30 oranında düşmüştür.2 2009 yılında hükümet krize karşılık beyaz eşya, elektronik ve otomotiv gibi bazı sektörlere ayrıcalık tanıyarak Özel Tüketim Vergisi’nde geçici bir muafiyet uygulamıştır. Beyaz eşyada %6,7 tutarında olan Özel Tüketim Vergisi 17 Mart - 15 Haziran 2009 tarihleri arasında kaldırılmış ve 16 Haziran - 30 Eylül 2009 tarihleri arasında %2 olarak uygulanmıştır. 2009 yılında ihracat hacmi 2,6 milyar ABD doları, ithalat hacmi ise 0,4 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir.1 2009’un ilk çeyreğiyle kıyaslandığında 2010 yılının ilk çeyreğinde ihracat hacminin %23 oranında arttığı gözlenmiştir.

Economist Intelligence Unit (EIU) verilerine göre Türkiye’de beyaz eşya ve elektronik pazarındaki talebin 2009-2013 yılları arasında artışına devam etmesi beklenmektedir. En yüksek büyümenin %12 yıllık bileşik büyüme oranı (YBBO) ile ses ve görüntü ekipmanlarında beklendiği sektörde, elektrikli aletler ve beyaz eşya satışlarındaki YBBO’nun ise %10 olacağı tahmin edilmektedir.

Büyümenin nüfus ve kişi başı harcanabilir gelir seviyesinde beklenen artışın yanında hane ölçeğinin küçülme eğiliminde olmasının beyaz eşya için yapılan harcamaları artırması sonucunda gerçekleşeceği düşünülmektedir. Bilgisayar ve ses-görüntü ekipmanları satışlarındaki artışın ardındaki temel itici güç Türkiye’deki genç nüfustur.

İstanbul Sanayi Odası İSO 500 sıralamasına göre Türkiye’de önde gelen beyaz eşya üreticileri Arçelik, Vestel Beyaz Eşya, BSH Ev Aletleri, Indesit ve Kumtel’dir. Beyaz eşya üretimi ağırlıklı olarak Marmara, Ege ve İç Anadolu bölgelerinde gerçekleştirilmektedir. Casper Bilgisayar, Philips ve Vestel Elektronik Türkiye’deki önde gelen elektronik firmalarıdır.


Kaynak: T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Kalkınma Ajansı
Bu dokümanı indirebilmek için üye girişi yapmanız gereklidir. Oturum Aç

Uyarı ! Bu alanda "kendi adınızla" doküman yayınlayabileceğinizi biliyor musunuz?
  1. Doküman paylaşım kurallarını incele...
  2. Yayınlanmak üzere bir doküman/link gönder...

Bu doküman en son 26.03.2011 tarihinde güncellenmiş ve bugüne kadar 5217 defa incelenmiştir.
İşbu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyal, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası kapsamında sanat eseri niteliğinde olup kopyalanamaz ve kullanılamaz.
Bu sitenin mali ve manevi hakları Çelebi Eğitim Danışmanlık Mühendislik Dış Ticaret Ltd. Şti.'ne aittir.